Za udržitelné podnikání – pro lidi a planetu
V nedávných dnech se celosvětově stávkovalo za opatření proti klimatické změně a v New Yorku právě dnes začíná klimatický summit OSN.
Oteplování naší planety se zrychluje a jak letos v srpnu ukázala zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC), na vině je nejen spotřeba fosilních paliv, ale i neudržitelná produkce potravin a s tím spojená devastace krajiny. I my ve Fair & Bio družstvu podporujeme globální snahy o zmírňování klimatických změn a jejich dopadů. Na většině znečištění a devastace naší planety se totiž podílejí firmy. My se k těmto znečišťovatelům naštěstí neřadíme, jsme totiž průkopníky udržitelného podnikání v ČR a takto byla naše FairBio pražírna založena.
Environmentální sociální podnikání
Naše podnikání od roku 2013 stavíme na balanci mezi ekonomickou, sociální a environmentální udržitelností. Jsme první družstevní pražírna fairtradové kávy jako sociální podnik v ČR. Dříve nám lidé říkali, že jsme si to zkomplikovali, řešíme tolik věcí najednou! My jsme to naopak vnímali jako logické doplňky, které spolu přirozeně a dobře fungují (stejně tak lidé a příroda na této planetě jsou neoddělitelní).
Pojďme se podívat, co to vše znamená konkrétně:
Fair trade aneb spravedlivý obchod
Pražíme kávu výhradně s certifikací Fairtrade. Systém fair trade zajišťuje ten nejkratší a transparentní dodavatelský řetězec a umožňuje pracovníkům ze zemí globálního Jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.
Podívejte se na příběhy fairtradových pěstitelů kávy, kterou pražíme. V africké Rwandě anebo středoamerické Guatemale například pěstování kávy zajišťuje znovu vybudování komunit po ozbrojených konfliktech.
Káva z Hondurasu anebo Nicaraguy zase pochází ze sdružení, na jejichž chodu mají velký podíl ženy.
Integrační sociální podnikání
Sociálním podnikáním přispíváme k integraci znevýhodněných osob do naší společnosti – v našem případě osob s mentálním a fyzickým postižením, které v našem týmu tvoří přes 70 procent.
Společné podnikání
Jsme družstevní podnik: Družstevnictví je demokratická forma podnikání, která je v českých zemích už více než 170 let, a my na tuto tradici navazujeme. Většina pěstitelů kávy v rámci fair trade také funguje v družstvech. Jsme spoluzakladatelé v ČR prvního spolkového obchodu Obživa.
Podpora místní ekonomiky
Podporujeme místní ekonomiku: vybíráme si místní a/nebo etické dodavatele, pokud je to možné. Takto například každoročně připravujeme naše dárkové sety. Dlouhodobě spolupracujeme s partnerským Fair & Bio obchodem, který provozuje naše zakladatelská organizace Ekumenická akademie, sociálním podnikem čokoládovnou Mana z Krásné Lípy anebo projektem Kawak, kde v nedalekém Brandýse nad Labem upcyklují jutové pytle od kávy na krásné ekotašky, batohy a ozdoby.
Budování komunit
Spolupracujeme s místními, krajskými a národními aktéry. Spolupořádali jsme nespočet aktivit od Férových trhů, konferencí Jiná ekonomika je možná anebo Důstojná práce vytváří lepší svět, jsme produktoví partneři SLOU Days, pravidelně vystupujeme na akcích Slušné firmy, Tematické sítě pro sociální ekonomiku a účastníme se dalších událostí na podporu sociálního podnikání v ČR i celé Evropě.
Environmentální udržitelnost
Náš provoz je ekologicky šetrný a drtivá většina našich káv je s certifikací BIO: ekologické zemědělství totiž zajistí, abychom předali zdravou planetu dalším generacím.
Fairtradoví pěstitelé také většinou hospodaří ekologicky, bez chemie: ti z Rwandy pěstují kávu na úpatí vulkanických hor u jezera Kivu, kde zavedli opatření proti erozi půdy a kompostují slupky z kávových třešní. Farmáři z Etiopie zase produkují kávu za zpěvu ptáků a bzukotu včel společně s dalšími rostlinami.
Redukce odpadu
Dodáváme kávu bezobalově ve vratných barelech – nejen do obchodů, ale i kaváren a kanceláří. Náš stojan s násypkami můžete vidět ve spolkovém obchodě Obživa.
Celý náš příběh naleznete v sekci O nás.
Připravila: Markéta Vinkelhoferová
Foto: Jakub Hrab, FairBio pražírna, družstvo KODUKAK, družstvo OCFCU, sdružení COCAFELOL a asociace ALDEA