Tipy, jak využít lógr z filtrované kávy i espressa
Zrnka z kávových třešinek obsahují mnoho esenciálních olejů a minerálů. Tyto mnohostranně cenné látky se extrahují do připraveného nápoje. Řada jich ale v kávové sedlině zůstane. Z toho se dá těžit a sedlinu proměnit v hnojivo pro rostliny, nebo výživné látky využít k péči o pokožku či vlasy.
Lógr není odpad
Káva je na světě druhým nejprodávanějším zemědělským produktem a po ropě druhou nejcennější obchodovanou komoditou. Statisíce tun kávy se ročně v Evropě promění v kávovou sedlinu. Vzniká tak domněle odpadní produkt, který ale nese spoustu cenných látek. Bylo by škoda, aby skončily v koši a také už tam častěji a častěji nekončí. V Polsku lógrem sypou zamrzlé chodníky, v Čechách se letos začíná zpracovávat pro výrobu hnojiva. Běžné je její využití v bioplynkách. Využít se dá na mnoho způsobů i v domácnosti. Kávová sedlina vám může pomoci k rozkvetlejší zahradě, lepší úrodě i zdravým vlasům. Milovníci sladkého mlsání se mohou nechat inspirovat a sedlinu přidat do sušenek, jako to nově ve velkém dělá biopekárna Zemanka, která využívá sedliny z kaváren v prodejnách IKEA.
Filtrovaná káva nebo espresso?
Mohlo by se zdát, že tuto otázku budete řešit pouze při volbě nápoje nebo při nákupu zrnek, ale není to tak. Kávový scrub obsahující lógr z espressa vám zařídí úplně jiný zážitek než ten vyrobený ze sedliny zbývající třeba po french pressu. Tušíte proč? Jde o rozdíl mezi jemným a hrubým mletím. Na správném mletí toho při přípravě stojí opravdu hodně.
Ze sedliny z přípravy espressa či moka kávy připravíte jemňounký scrub. Po filtrování zbývá sedlina s většími úlomky kávy. I ta se dá použít - jak je komu libo. Nicméně čím víc na hrubo, tím spíš bych vynechala čištění pokožky na obličeji. A jak na samotnou aplikaci? Protože jde o mechanické odstranění odumřelé kůže, nejúčinnější je masáž. Užijte si masáž krouživými pohyby a pak smyjte scrub ve sprše. Tak vypadá pokožka omlazená kávovou kůrou.
Fairtradová káva |
Ve Fair & Bio pražírně prodáváme 100% férovou kávu. Stěžejními aspekty, na které se zaměřujeme, je bio kvalita kávy a férové podmínky při jejím vzniku. Fungujeme jako sociální podnik, přemýšlíme, jak minimalizovat vznikající odpad (nabízíme například bezobalové předplatné kávy). V kontextu využití lógru na zahradě i v koupelně ale možná nejvíce doceníte právě bio kvalitu nabízené kávy. Přeci jenom tu a tam možná něco z vaší zahrady putuje na váš stůl a pro kosmetické využití si možná také raději dopřejete synteticky neošetřené kvalitní suroviny. |
Lógr v koupelně
Při péči o pokožku nejde pouze o minerály a esenciální oleje obsažené v kávové sedlině, ale také o abrazivní účinky mleté kávy. Ty vybízí k tomu, aby byl lógr využíván jako scrub. Scrub pomáhá mechanicky odstranit odumřelé šupinky kůže, vyčistit tak pokožku a prokrvit ji (narozdíl od peelingu, který pleť čistí za pomoci kyselin). Scrub si připravíte smícháním kávové sedliny s kokosovým olejem, nebo třeba s medem a jogurtem.
Kávové peelingové mýdlo
Máte-li chuť dopřát pokožce péči cenných látek obsažených v kávě, ale buď nejste úplně tvůrčí typ, nebo jen chcete podpořit smysluplný projekt, koukněte na stránky Mýdlárny Koukol. Tamní mýdlařky pro nás vyrobily mýdlo, do kterého přidávají kávovou sedlinu z naší Fair & Bio kávy. Konkrétně se jedná o filtrovanou kávu z Guatemaly. Mýdlárna mýdlo vyrábí metodou za studena, takže zachovává maximum účinků všech esencí, minerálů a vitamínů obsažených v použitých surovinách.
Příznivcům zero waste a udržitelnosti bude environmentální sociální podnik Mýdlárna Koukol sympatický i tím, že zminimalizoval obalové materiály pouze na informační papírový pásek a lněný provázek k zavěšení, vyrábí veganská mýdla a maximalizuje využití surovin při výrobě. Byliny z výluhů putují na kompost a káva, z které sedlina vzniká, se zde nevylévá, nýbrž pije.
Kávová maska na vlasy
Receptů na vlasové masky najdete na internetu celou řadu. To proto, že se říká, že káva má pozitivní efekt i v péči o vlasy a kofein navíc stimuluje jejich růst a zabraňuje jejich padání. Jednoduchá maska vznikne smícháním dvou lžic sedliny s jedním žloutkem a třemi lžícemi olivového oleje. Emulzi vetřete do vlasů, dopřejete látkám čtvrthodinku na to, aby se do vlasů pěkně vstřebaly a vyživily je, a pak vlasy důkladně opláchnete.
Káva místo čistícího písku
V domácnosti pak můžete vyzkoušet některou z frekventovaných rad, které hovoří o kávě jako pohlcovači pachů (například v lednici) nebo využívají abrazivních účinků k mechanickému čištění nádobí, dřezů, van a umyvadel.
Lógr na zahradě - kávová sedlina jako hnojivo
Na zahradě využijete lógr k hnojení a v boji proti slimákům. Káva má kyselé pH a proto lógr používejte pro hnojení dospělých rostlin, které mají v oblibě kyselejší půdy, pro azalky, hortenzie, muškáty, růže, řebčíky, maliny a ostružiny, ze zeleniny potom rajčata.
Kávové filtry v kompostu
Ideální je sedlinou nehnojit napřímo, ale přidat ji do kompostu. Díky tomu nezačne plesnivět, ani neokyselí svrchní půdu příliš. Sedlinu můžete do kompostu přidávat i s jednorázovými papírovými filtry, pokud nepoužíváte některou z jejich opakovatelně použitelných variant.
Boj se slimáky
Boj se slimáky je podle slov zahradníků nekonečný. Jednou ze zbraní proti tomu, aby si slimáci smlsli na vaší úrodě, je káva a kávová sedlina, která slimákům nevoní. Podobně odpuzuje mšice, komáry a další hmyz. Proti slimákům nejlépe funguje, pokud horkou vodou zalitou sedlinu nalijete na pruh pilin o šířce alespoň 10 cm, který lemuje prostor, který chcete chránit.
Tím končíme nabídku způsobů, jak zužitkovat kávovou sedlinu. Pokud jste fanoušci všech snah o minimalizaci odpadu a podporovatelé udržitelnosti, připojujeme ještě odkaz na bezobalové předplatné a na článek o kávě a zero waste.
Připravila: Anna Veselovská
Fotografie: Martin a Magdaléna Špeldovi, Unsplash.com