Povzbuďte pleť kávovým scrubem z nevyužité sedliny
Patří káva i do koupelny? Jistě! Kofein a masáž mletou kávou podpoří regeneraci kůže a rozjasní pleť. Zjistěte vše potřebné ohledně výroby, skladování i použití.
Kůže člověka se prý jednou za tři týdny kompletně obnoví. Odumřelé zbytky kůže usychají a sami se loupou. Občas se ale stane, že se jim nechce. Pomoci jim můžeme peelingem či scrubem.
A jaký je mezi nimi rozdíl? Peeling pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky pomocí enzymů nebo chemie. Scrub je odstraňuje mechanicky.
Co je lepší?
Scrub má velkou výhodu, že je snadné jej vyrobit, může být zcela přírodní a máte plnou kontrolu nad jeho složením. Často se skládá z ingrediencí, které jsou vhodné i ke konzumaci. Z toho asi odtušíte, že se nemusíte bát, že by v něm bylo něco špatného.
Nevýhodou scrubu může být ne příliš snadno rozpoznatelná hranice mezi tím, kdy mechanická stimulace kůže odpovídá ozdravnému a rozjasňujícímu účinku, při kterém dochází k odstranění starých kožních buněk a regenerativnímu prokrvení, a kdy už jsou abrazivní účinky pro kůži traumatizující.
Není to pro každého
Jestli jste si právě řekly, že případné omlazení nestojí za riziko, nebo za čas věnovaný tomuto typu péče, jste úplně v právu. Příroda si nakonec poradí sama, odumřelé kůže se umí zbavovat i bez podpory člověka. Jen to občas přinese nějakou tu šupinku a kůže přirozeným tempem stárne.
Ale výsledky jsou pozitivní
Pokud je pro vás scrub atraktivní a plánujete najít způsob jak ho používat a případně připravovat tak, aby jeho abrazivní účinky byly optimální, máte šanci účinně podpořit regeneraci kůže a dočkáte se jasnějšího vzhledu a pomalejšího stárnutí.
Tři tipy pro vás |
|
1. Mýdlo Můžete na to jít pozvolna. V naší nabídce najdete mýdlo s kávovou sedlinou. Takový pohodlný kompromis, na kterém si vyzkoušíte, jestli vám je masáž abrazivními částečkami příjemná. |
|
2. Nejdřív tělo, pak obličej Začněte tělovým scrubem, až pak zkoušejte pleťový. |
|
3. Správně namleto Stejně tak, jako je u kávy jemnost mletí rozhodující pro správnou extraci a liší se pro různé metody přípravy kávy, bude rozhodující i u scrubu. Je totiž stěžejní, jak velké a ostré jsou částice, které plní ve scrubu abrazivní složku. U kávového scrubu tedy využijte raději sedlinu z espressa či moka konvičky, než třeba z frenchpressu. |
Do it yourself - kávový scrub tělový
Co budete potřebovat
- šálek kávové sedliny (nebo čerstvé mleté kávy)
- 3 lžíce medu
- půl šálku olivového nebo kokosového oleje
Ingredience smíchejte za studena (pokud používáte kokosový olej, je lepší jej nechat opatrně povolit a rozpustit).
Z lógru nebo čerstvě mleté?
S čerstvou kávou scrub vydrží déle, než se sedlinou - vlhkost v kávové sedlině po čase vede k vytvoření plísně. Množství z receptu by se ale při běžné frekvenci aplikace (zhruba 1x týdně) kazit nemělo, popřípadě můžete v tenké vrstvě sedlinu prosušit třeba na plechu.
Jak scrub používat?
Pasta scrubu se nanáší na navlhčenou pokožku a využívá k jemnému masírování. Po masáži scrub spláchněte vlažnou vodou a opatrně pokožku osušte. Po použití scrub skladujte v lednici a vyndávejte jej několik hodin před dalším plánovaným použitím.
Masáž si zaslouží i náš obličej, ale…
Kůže na obličeji je velmi citlivá. Chcete-li srub používat i na ní, ještě pečlivěji se zaměřte na to, aby byly zlomky kávy dostatečně jemné a rozhodně si připravte speciální pastu bez oleje. Kokosový olej by totiž mohl ucpávat vaše póry a dlouhodobě pokožku spíš kazit, než jí prospívat.
Do it yourself - kávový scrub pleťový
Co budete potřebovat
- půl šálku sedliny nebo čerstvě mleté kávy
- 2 lžíce medu
- 2 lžíce mléka
Přidat můžete i dvě lžíce třtinového cukru.
Ne pro všechny typy pleti
Jemný pleťový scrub pro vás může být podporující, pokud je vaše pleť šupinkovatá nebo mastná. Na suchou pleť nebo pleť s akné se scrub nehodí.
Doporučené a zakázané zóny
Pleťový scrub se také nanáší na vlhkou pokožku. Pečujte a jemně masírujte zejména nos a prostor nad obočím - takzvanou T-zónu, popřípadě bradu a tváře. Kůži v očním okolí scrubem neošetřujte.
Užijte si vůni i účinky kávy i v koupelně.
Připravila: Anna Veselovská
Foto: Canva.com