Jak se vyznat v menu kaváren: filtrovaná káva
Znát rozdíly mezi batch brew, hand brew a cold brew a nezlomit si jazyk u slova AeroPress… Přesně to vám může pomoci dostat k baristům informace, díky kterým vám připraví filtrovanou kávu přesně podle vašich aktuálních chutí.
Tam, kde je doma výběrová káva, nebo adekvátně pražená jednodruhová arabika, bývá často součástí nabídky filtrovaná káva. Její chuť je jemnější a skvěle se v ní promítají charakteristiky konkrétní kávy použité při přípravě. Narozdíl od espressa není viskózní, barvou se podobá spíše černému čaji. Perfektně se hodí k mléčným dezertům, a to přesto, že samotná se v drtivé většině případů pije bez mléka.
Narozdíl od jednoho dvou doušků espressa, je filtrované kávy pořádný hrnek. Objem závisí na metodě přípravy, konkrétním receptu, nebo podobě nabídky, ale pohybuje se nejčastěji okolo 200 - 300 ml.
Angličtina kraluje
Nabídka filtrů, to je samé “brew” a celkově angličtina, kam se člověk podívá. Nakonec jde ale o přehledný výčet způsobů přípravy, ve kterém se snadno zorientujete.
Batch brew
Batch brew je filtrovaná/překapávaná káva. V kavárnách ji připravují v přístroji zvaném moccamaster ve větším množství a při objednávce ji rovnou servírují z termo nádoby. Nemusíte čekat na přípravu, zároveň si ale nemůžete vybrat, ze které kávy vám nápoj připraví.
Hand brew
O hand brew jde v případě, že vám barista vlastníma rukama (hands) připravuje porci filtrované kávy na základě aktuální objednávky. Metod/pomůcek je několik a protože je svět moderní kávy plný nadšení a invence, tu a tam se objeví nová. V zásadě jde ale o opakující se princip zalévání mleté kávy vodou a následné filtrování extrahovaného nápoje skrze různé filtry.
Čerstvost a možnost vybrat si z káv různého původu je největším benefitem hand brew. To si ovšem v provozu kavárny žádá svůj čas. Počítat byste tedy měli s časem pro přípravu i možností, že zaplatíte o něco více, než za batch brew.
Hand brew na sto způsobů
V nabídce často najdete přímo názvy jednotlivých metod. Každá kavárna může nabízet jiné přípravy, nejčastěji se však setkáte s AeroPressem, V60/Hario nebo obecněji dripem. Můžete se ale také setkat s kávou z chemexu, clever dripu nebo vakuum potu.
Chemex se osvědčuje při přípravě většího množství kávy (i více jak 500ml). Vakuum pot je velmi časově náročný. Nadšení kávomilci si ho pravděpodobně budou chtít alespoň jedenkrát dopřát. Jde totiž o moc krásnou podívanou, ve které hrají hlavní roli naleštěné skleněné baňky, kahan a fyzikální zákony.
Osvěžení
Batch brew i ručně připravované filtrované kávy se dají připravit tzv. na led. Servírovat na led je možné i hotovou kávu - batch brew. Pokud se ale při přípravě batch brew nepočítalo s ledovou variantou, voda z rozpouštějícího se ledu změní koncentraci chuti kávy. Chuť pak může být nevýrazná.
Při hand brew na led barista s tímto efektem počítá a led ve spodní nádobě odečítá od gramáže vody, kterou bude kávu zalévat.
Cold brew
Vůbec nejchutnější studená varianta filtrované kávy je ale podle mého cold brew. Několikahodinová pomalá příprava za pomoci studené vody nebo rozpouštějícího se ledu zajistí, že se do kávy promítne spousta sladkých tónů a nápoj bude velmi jemný.
Skvělé cold brew si připravíte i doma, a to ze světle pražených káv na filtr.
Objednávejte s jistotou
S pomyslnou mapou území filtrované kávy není až tak komplikované se v nabídce zorientovat a objednat si, na co máte zrovna chuť, náladu nebo čas, je to tak? Příště vám povíme vše o nabídce kávových nápojů založených na espressu a i zde vám nabídneme určitou logiku, která pomáhá k lepší orientaci.
Připravila: Michaela Šimková
Fotky: Fair & Bio pražírna, Canva.com