Důstojný život žen a mužů
Dnes je Mezinárodní den žen a my si připomínáme, proč ve FairBio pražírně děláme, co děláme
Důstojná práce a přispívání ke kvalitnějšímu životu jsou hybateli našich aktivit. Většina pracovnic a pracovníků naší pražírny jsou osoby se zdravotním znevýhodněním (přes 70 procent), kterým práce u nás přináší nové dovednosti a smysluplné uplatnění. Jim i nám ostatním to dělá radost.
Lepší svět = více v rukou žen
Agentura OSN UN Women svým videem k Mezinárodnímu dni žen 2020 připomíná letité usilování o rovnoprávnost žen a mužů. I na loňském Světovém ekonomickém fóru zaznělo, že klimatická změna může být vyřešena lepším zapojením žen. Rovnost žen a mužů je také jedním z Cílů udržitelného rozvoje (č. 5). UN Women k letošnímu dni žen dokonce přišla s vizí země bez diskriminace, streotypů a násilí, založené na rovnosti, vzájemném respektu a férovosti, zkrátka svobodě a rovném zastoupení. Jmenuje se Equiterra a je znázorněna na obrázku. Více se dočtete zde.
Férová odměna = fér život
Veškerá káva, kterou pražíme, má certifikaci Fairtrade. Systém fair trade umožňuje pracovnicím i pracovníkům ze zemí globálního Jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Díky transparetní cestě kávy od pěstitelů až k nám víme, kde a za jakých podmínek byla vyprodukována. Záleží nám na spravedlivé odměně nejen pro pěstitele kávy v Africe, Asii a Latinské Americe, ale i pro zaměstnance a zaměstnankyně u nás. Zástupkyně naší pražírny Markéta Vinkelhoferová se proto několik let spolu s dalšími odborníky věnovala výpočtu Minimální důstojné mzdy pro Českou republiku.
Poznámka: Pokud jsou odkazy u následujících káv nefunkční, patrně tyto konkrétní kávy již nemáme v nabídce. Fairtradové bio kávy jsou sezónní, a tak nemusí být celoročně k dispozici. Naši nabídku také průběžně obměňujeme. Aktuální sortiment našich káv si můžete prohlédnout zde. |
Káva z rukou žen
A tak naše férová káva z Guatemaly pochází výhradně z rukou žen. Ty obhospodařují pozemky v hornaté oblasti Huehuetenango a kromě kávy pěstují i mnoho dalších plodin k jídlu (ovoce a zeleninu). Díky zapojení do fair trade dostávají spravedlivě zaplaceno a mají přístup k expertíze a vzdělání pro sebe a své děti.
Nová šance pro válečné vdovy
Z afrického Konga, družstva SOPACDI, k nám doputovala skvělá Výběrová káva Congo Lake Kivu#2 Bio Fairtrade. Občanská válka v zemi před časem donutila mnohé farmáře uprchnout. Ti, kteří nemohli odejít, zůstali odkázáni na příjmy z pašování kávových zrn. Dnes tvoří přibližně 20 procent členů družstva ženy, často vdovy po farmářích utopených právě při pašování přes jezero Kivu do sousední Rwandy.
Půda do rukou ženám
Nicaragujská asociace ALDEA Global, od které máme naše výtečné Espresso classic Nicaragua Jinotega Bio Fairtrade, usiluje o rovnoprávnost žen co do vlastnictví půdy i pracovních pozic. Ženy jsou dále výrazně podpořeny půjčkami, které využívají různě: od sazeniček kávovníků, organická hnojiva až po pěstování banánovníků a jiných plodin, které významně přispívají rodinám k obohacení jídelníčku.
Připravila: Markéta Vinkelhoferová
Foto: Jakub Hrab, Asociace ALDEA Global, družstvo SOPACDI, sdružení ASPROCDEGUA, UN Women, česká kancelář OSN